poniedziałek, 5 listopada 2012

Reakcje pokarmowe – nie mediowane IgE


Istnieje wiele reakcji alergicznych nie mediowa-nych przez IgE .Ich diagnostyka i terapia stała się możliwa dzięki zastosowaniu paneli wykazujących obecność w surowicy krwi przeciwciał klasy IgG skierowanych przeciwko antygenom pokarmowym.

Przeciwciała wszystkich typów są produkowane przez komórki plazmatyczne w odpowiedzi na stymulacje antygenową.
Z pięciu rodzajów przeciwciał /IgG, IgA, IgD, IgM, IgE/ największą role w reakcjach alergicznych przypisuje się immunoglobulinie IgE. Praktycznie cała alergologia kliniczna oparta jest na testach skórnych i enzyma-tycznych wykrywających IgE.
Choroby alergiczne układu oddechowego, przewodu pokarmowego i skóry pojawiają się na skutek adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej, w której cytokiny produkowane przez Th2 odgrywają zasadnicza rolę. Przeciwciała produkowane przez limfocyty B, głównie klasy IgE odgrywają centralną role w patogenezie wielu chorób alergicznych.
Należy pamiętać, że specyficzne przeciwciała klasy IgG także są obecne w surowicy pacjentów z chorobami alergicznymi. Rola ich jednak pozostaje kontrowersyjna. Odczulanie w chorobach alergicznych prowadzi do wytworzenia tolerancji, której miernikiem jest zwiększony poziom surowiczych IgG 4. Antygenowo specyficzne IgG wytwarza immunosupresje, która powstaje na drodze wielu przemian. Należy tu wymienić kompetencyjne zachowania w stosunku do epitopów IgE
oraz aktywację hamujących receptorów Fc gamma.
Alergiczne choroby układu oddechowego są stałym uwarunkowanym genetycznie procesem, w którym zaangażowany jest ciąg komórkowy Th2. Centralna rola aktywacji receptorów Fc gamma przez alergenowo specyficzne IgG wyjasnia znaczenie tych przeciwciał w inicjacji i podtrzymaniu procesów alergicznych w układzie oddechowym.

Antygenowo specyficzne IgG mają różne funkcje w zależności od charakteru procesu zapalnego.
I tak w procesach o silnym podłożu genetycznym anty–IgG odgrywają role hamującą a w zjawiskach adaptacyjnych/adaptative immune response/ nasilają te procesy.
Duże znaczenie ma też stężenie anty-IgG w surowicy krwi. I tak przy stężeniach niskich przeciwciała te posiadają role hamującą reakcje, natomiast ich wysokie stężenia zapoczątkowują i podtrzymują proces alergiczny. Produkcja tych przeciwciał jest różna u różnych osób. Czynniki genetyczne, środowiskowe oraz współistniejące choroby będą modulowały ten proces.
Współistnienie reakcji IgE zależnych z reakcjami IgG u tego samego pacjenta może zupełnie zmienić przebieg choroby. Swoiste odczulanie w chorobach atopowych prowadzi do nasilenia stężenia IgG zależnych przeciwciał.

Większość reakcji na pokarmy ma podłoże immunologiczne. Objawy chorobowe mogą mieć przebieg łagodny, średnio-ciężki lub też przebiegać burzliwie pod postacią wstrząsu anafilaktycznego. Chociaż większość tych reakcji jest mediowanych przez IgE, to jednak występują reakcje w których mediatorami są IgG i IgA. Obecnie są dostępne panele ELISA na szereg
antygenów pokarmowych określających stężenie IgG. Użyteczność ich bazuje na stwierdzeniu, że niektóre podklasy IgG są zaangażowane w proces degranulacji komórek tucznych i bazofilów oraz w proces aktywacji dopełniacza. Stwierdzono też występowanie wysokiego miana IgG w niektórych chorobach atopowych /astma, Egzema/. Wysnuto przypuszczenie, że wysoki poziom przeciwciał klasy IgG koreluje z ciężkim przebiegiem chorób alergicznych. Jeżeli tak jest, to wprowadzenie
diet eliminacyjnych w oparciu o ten test powinno przynieść znaczącą poprawę stanu klinicz-nego
pacjenta. Pomocne może być też równolegle badanie poziomów IgG i IgE.

Obecnie celem potwierdzenia obecności alergii pokarmowej wykonuje się testy skórne, testy w surowicy krwi , próby prowokacyjne oraz diety eliminacyjne. Należy pamiętać, że testy skórne mimo, że w wielu przypadkach wykazują dodatnie odczyny, nie korelują z objawami klinicznymi. Natomiast próby prowokacyjne z użyciem placebo są czasochłonne i kosztowne.

Wprowadzone ostatnio panele IgG zależne są proste w wykonaniu. Ich jednak ograniczeniem jest wysoka cena. W warunkach Polski ich cena waha się od 500 do 1500 zł. Jest to uzależnione od ilości zaangażowanych alergenów pokarmowych .
Użycie tych testów do diagnostyki alergii pokarmowych stwarza jednak wiele problemów. Jednym z nich jest specyficzność i powtarzalność testu. Nie w każdym przypadku powtarzalność tę można udokumentować. Odczynniki do testów są przygotowane ze świeżych produktów spożywczych, natomiast pacjent spożywa te produkty po ,,obróbce,, przez markety i centra handlowe. Produkty spożywcze pokryte są bakteriami i grzybami. Wpływ tych organizmów na reakcje immunologiczne jest ogromny. Większość ludzi ma podwyższone poziomy immunoglobulin IgG na powszechnie występujące bakterie i pleśnie. Mogą one fałszować wyniki testu.

Tym nie mniej kliniczne znaczenie testu zostało udowodnione w diagnostyce szeregu medio-wanych immunologicznie chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejącym zapaleniu jelita, astmie oskrzelowej oraz przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych.

Tak więc, mimo kontrowersji na temat tego testu, warto z niego skorzystać w codziennej praktyce lekarskiej.


żródło:
Zawisza E.: Reakcje pokarmowe – nie mediowane IgE. Alergia, 2010, 3: 47-48  


Jeśli jesteś zainteresowany wykonaniem testu skontaktuj się z nami: NZOZ NOVUM Jastrzębie Zdrój,ul.Beskidzka 137 , tel.32/47 330 45

1 komentarz:

  1. Jeśli doświadczasz specyficznych objawów i obawiasz się że to alergia testy z krwi powinny dać miarodajny wynik w krótkim czasie. Ale istnieje też kilka innych metod, polecam poczytać na ten temat.

    OdpowiedzUsuń