W związku z licznymi pytaniami naszych pacjentów:
-Czy krew włośniczkowa / kapilarna / jest wiarygodnym materiałem do badań laboratoryjnych?
Odpowiadamy:
Zabiegi, do jakich należy pobieranie krwi żylnej, tętniczej czy włośniczkowej, są konieczne w opiece nad chorym, małym dzieckiem. Niezbędne jest również pobranie krwi u zdrowych dzieci w celu oznaczenia grupy krwi i wykonania testów przesiewowych. Aby uzyskać wiarygodne wyniki, musimy nie tylko w odpowiedni sposób wykonać nakłucie wybranego naczynia, ale również zapewnić komfort małemu pacjentowi / przykładem zaskakująca wielu - leukocytoza okołostresowa /.
W naszym laboratorium stosujemy sposób pobrania materiału do badań zgodnie z rekomendowanymi, i obowiązującymi procedurami laboratoryjnymi. Są to:
1. Nakłucie żyły obwodowej
2. Pobieranie krwi włośniczkowej
Nakłucie żyły obwodowej
Wskazania
1. Pobieranie krwi do badań laboratoryjnych wymagających dużej objętości krwi, rutynowo u dorosłych pacjentów.
2. Pobieranie krwi na posiew bakteriologiczny lub mykologiczny.
3. Niektóre badania, w których preferowane jest uzyskanie krwi żylnej
(np. badania hemostazy, stężenia kwasu mlekowego, stężenia jonów).
Przeciwwskazania
1. Uszkodzenie skóry lub odczyn zapalny w miejscu planowanego nakłucia żyły.
2. Nasilone zaburzenia krzepnięcia, skaza krwotoczna (przeciwwskazanie względne).
Sprzęt
1. Rękawiczki jednorazowe
2. Igły do nakłucia żyły
Pobieranie krwi włośniczkowej
Wskazania
1. Pobieranie krwi do badań rutynowych, które są wykonywane w laboratoriach dysponujących mikrometodami.
2. Pobieranie krwi do bibułowych testów przesiewowych (fenyloketonuria, niedoczynność tarczycy).
Przeciwwskazania
1. Wstrząs
2. Zaburzenia ukrwienia kończyny
3. Nasilony obrzęk w miejscu nakłucia
4. Uszkodzenie skóry lub odczyn zapalny w miejscu nakłucia
5. Poliglobulia (hematokryt >70%)
Sprzęt
1. Rękawiczki jednorazowe
2. Specjalne ostrze/nakluwacze do nakłucia skóry niemowlęcia lub igła jednorazowa. Wybierając ostrze do nakłucia, należy pamiętać, aby jego długość nie była większa niż 2,5 mm, w przypadku większych dzieci.
Przy zachowaniu standardów pobrania materiału, krew żylna i kapilarna, są równocenne, pod względem przydatności do analiz medycznych.
Prawidłowo pobrana krew kapilarna nie różni się swoim składem od krwi żylnąej, z wyjątkiem utlenowania/ gazometria, co wynika z funkcji naczyń, / i nie wpływa np. na poziom oznaczanych parametrów biochemicznych czy serologicznych.
Nawet u niemowląt można już wykonać testy alergiczne z krwi przygotowanie. Z krwi możemy dowiedzieć się praktycznie wszystkiego na temat naszego ciała, co mu dolega.
OdpowiedzUsuńOd siebie moge wam polecić wybrać się na takie badania do tej kliniki https://szkolarodzenia.cmp.med.pl/?_ga=2.250480646.16807398.1566826099-217608230.1543937516 od niedawna mają kilka nowych lokalizacji, więc może i wasze miasto się wśród nich znalazło!
OdpowiedzUsuńDopóki nie miałam dziecka to zawsze byłam ciekawa, w jaki sposób to wszystko działa, bo niestety dzieci potrafią być niespokojne, a niemowlakowi pielęgniarka nie jest w stanie pobrać krwi, jak dorosłemu człowiekowi. Fajnie, że stworzyłaś taki wpis, a ja do tego dołożę jeszcze informacje ze strony https://apteline.pl/artykuly/co-to-jest-morfologia-krwi-obwodowej-jak-odczytac-wyniki-morfologii-krwi o tym, w jaki sposób interpretować wszystkie wyniki.
OdpowiedzUsuń.
OdpowiedzUsuńJeśli takie badania laboratoryjne mamy zlecone, to warto wykonywać je w miejscach gdzie zakres badań jest duży. Tak jak to jest w https://cmp.med.pl/aktualnosci/2017/05/10/badania-laboratoryjne-2/ , ostatnio na tę ofertę trafiłam. Można sobie sprawdzić jakie badania możecie tu zrobić.
OdpowiedzUsuń