Brucelloza (gorączka maltańska lub śródziemnomorska) jest chorobą odzwierzęcą, o złożonym i dość różnorodnym obrazie klinicznym, w którym dominują stany podgorączkowe oraz szerokie spektrum wielonarządowych, nieswoistych objawów i dolegliwości.
Obecnie rozpoznawane w Polsce przypadki brucellozy są zachorowaniami importowanymi z tych regionów świata, gdzie schorzenia występują endemicznie. Za obszary szczególnie wysokiego ryzyka zakażenia uznawane są: basen Morza śródziemnego ( Hiszpania, Włochy,Francja, Greja,Turcja), Portugalia, płd. i śrdk. Ameryka, Europa Wsch., Azja, Afryka, Karaiby, Bliski Wschód.
Brucelloza jest chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez, żyjące wewnątrzkomórkowo, pałeczki Gram-ujemne z rodzaju Brucella. Do zakażenia człowieka dochodzi drogą pokarmową lub po wypiciu napojów zakażonych pałeczkami Brucella drogą wziewną, bądż przez uszkodzoną skórę.
Najczęściej do zakażenia prowadzi spożywanie surowych, zakażonych pokarmów - serów , niepasteryzowanego mleka, surowego mięsa.
Zakażenie drogą wziewną dotyczy pracowników narażonych na aerozole zawierające bakterie, np.pracownicy laboratoriów.
Zakażenie przez uszkodzoną skórę, przez kontakt ze zwierzętami stanowi ryzyko dla osób zajmujących się ubojem zwierząt, rzeżników ,hodowców, służb weterynaryjnych
W wilgotnym środowisku, Brucella sp.może przeżyć bez słońca do 5 m-cy (gleba, woda, ser, masło).
Objawy
Po wniknięciu do organizmu pałeczki Brucella sp.namnażają się w węzłach chłonnych, a następnie dochodzi do uogólnionego zakażenia. Najczęściej zajętymi organami są wątroba, śledziona,szpik, gdzie tworzą się ziarniniaki.
W fazie ostrej dominującymi objawami są: gorączka,wzmożona potliwośc,złe samopoczucie, utrata apetytu, bóle głowy, mieśni,bóle okolicy krzyżowej. Faza ostra trwa około 1 roku.
Wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się inne dolegliwości - zapalenie stawów, jąder i najądrzy u mężczyzn, powiększenie wątroby i śledziony, objawy neurologiczne. W fazie przewlekłe, powyżej 12-m-cy , jw obrazie dominują: dolegliwości i zmiany stawowe, upośledzenie słuchu, uczucie przewlekłego zmęczenia, utrata masy ciała, zaburzenia psychiczne, głównie o charakterze obniżenia nastroju oraz depresji.
Leczenie
Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania immunoserologicznego. W leczeniu brucelozy ostrej stosuje się antybiotyki. Jest to choroba nawrotowa, toteż terapia jest długa i może dotyczyć także poszczególnych objawów choroby.
Diagnostyka:
wykrywanie antygenu Brucella sp. oraz przeciwciał IgG
Zapraszamy do LABORATORIUM NOVUM w Jastrzębiu Zdroju, gdzie można wykonać pełną diagnostykę brucellozy.
żródła:
http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/60-3/603_30.pdf
http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/60-3/603_17.pdf
http://medchrome.com/basic-science/microbiology/brucella-and-brucellosis/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz