środa, 22 stycznia 2014

Styczeń bez alkoholuAlkoholowe wakacje dla ciała zalecają naukowcy. Zbadali oni wpływ miesięcznej abstynencji na ludzki organizm. Co się dzieje w tym czasie? Przede wszystkim odpoczywa wątroba, często nadwyrężona alkoholem (nawet o jedną piątą spada otłuszczenie wątroby). Obniża się też poziom glukozy i cholesterolu. Przerwa zapobiega różnego rodzaju zapaleniom, cukrzycy i chorobom serca. To nie koniec. Lepiej się śpi, poprawia się koncentracja i pamięć. Może więc styczeń bez alkoholu?
Autor badań dr. Rajiv Jalan, z londyńskiego uniwersytetu UCL zaleca, by zrobić sobie alkoholowe wakacje. Naukowcy proponują styczeń, ponieważ wtedy organizm jest mocno nadwrężony bożonorodzeniowo-noworocznym świętowaniem.
Zdaniem specjalistów bezpieczny limit spożycia alkoholu dla mężczyzn w Polsce to trzynaście piw, trzy wina lub niecały litr wódki tygodniowo. Dla kobiet te limity są niższe. Trzeba pamiętać również o przerwach. W tygodniu powinny być co najmniej dwa dni abstynencji. Wyniki brytyjskich badań publikuje popularnonaukowy tygodnik "New Scientist".


(Źródło: rynekzdrowia.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz